Velkommen til foreningen Bornholms Landbrug & Fødevarer
Seneste 'Nyt fra BLF':
Nr. 1 - Februar 2024
Glædelig jul og godt nytår

Glædelig jul og godt nytår

Vi ønsker vores medlemmer, kunder og samarbejdspartnere en rigtig glædelig jul og et godt nytår.
● Dugfrisk nyt fra BLF

Vi og ingen andre havde forudset de udfordringer 2022 har givet os alle.

Den ulykkelige krig i Ukraine, som er et bestialsk overgreb på et land og folk, der er vores naboer, har ført til en meget usikker situation i Europa og dermed også herhjemme på vores egen ø Bornholm. Det rammer i dagligdagen overalt, hvor vi bevæger os og konsekvenserne er i vores bevidsthed konstant.

Vores ønske til 2023 er at krigen får en ende, at den ulykkelige situation for mange millioner mennesker i Ukraine forbedres og at freden søges.

Med det store ønske, er det så også vores forventninger at vi kommer til at opleve en lysere tid, hvor efterspørgslen på vores producerede fødevarer fastholdes både nationalt og globalt samtidig med, at vi sammen udvikler landbrugserhvervet på alle de øvrige dagsordener. Nationalt udfordrer politikerne os på klimadagsordenen med konkrete CO2 afgifter på produktionen. Men her kommer vi til at lægge os i selen for, at vi også får løst den opgave.

Vi glæder os til igen i 2023 at levere et professionelt rådgivningsarbejde og en god service til alle, og glæder os til det fortsatte gode samarbejde med alle vores medlemmer og samarbejdspartnere.

På vegne af hele BLF vil jeg gerne ønsker jer alle og jeres familier en glædelig jul og et enormt lykkebringende 2023

Thomas Bay Jensen, Direktør

For mere information:

Læs seneste udgave

Nyt fra BLF

Vær fuldt opdateret på landbrugets udvikling, ny viden, kommende arrangementer og meget mere.

Søg på BLF.DK

Søg fx på viden, medarbejdere, projekter m.m.