Velkommen til foreningen Bornholms Landbrug & Fødevarer
Seneste 'Nyt fra BLF':
Nr. 4 - Juni 2024
Frederik Tolstrup stopper som formand

Frederik Tolstrup stopper som formand

Frederik Tolstrup har besluttet at stoppe som formand efter generalforsamlingen den 20. marts men overtager opgaven som foreningssekretær
● Dugfrisk nyt fra BLF

Som bekendt har vores anker på Kannikegaard, Thomas Bay Jensen, sagt op. Det efterlader et tomrum, ikke bare på Kannikegaard blandt de ansatte, men også i vores forening. Thomas Bay Jensen har været foreningssekretær ved siden af sin chefstilling i VKST, og dermed har han haft det daglige ansvar for foreningens drift.

Bestyrelsen har drøftet tingene og er blevet enige om, at Frederik Tolstrup skal løfte nogle af de opgaver, som Thomas Bay tidligere har haft. Frederik har et grundigt kendskab til foreningen, til medlemmerne og til det, bestyrelsen arbejder med. Selvom rådgivningen er lagt i hænderne på VKST, skal der stadig være fokus på at skabe fremdrift i den store forandring, vi befinder os i.

Frederik Tolstrup er ikke på valg til bestyrelsen i 2024 og fortsætter som medlem af bestyrelsen for BLF. Det er dog ikke muligt at være både foreningssekretær og formand. De to hverv bør ikke varetages af én person, og arbejdsbyrden ville også blive for omfattende.

Derfor skal Bornholms Landbrug & Fødevarer have ny formand, når bestyrelsen har konstitueret sig efter generalforsamlingen.

Om sin tid som formand udtaler Frederik Tolstrup:

”Det har været en ære at repræsentere bornholmske landmænd, og jeg er imponeret over hvor mange dygtige landmænd, vi har her på øen. Vi har dog nogle politiske udfordringer. Klima, men især kvælstofreguleringen er to oplagte områder, hvor vi ikke er kommet i mål med det, vi ønsker. Det er et kæmpe paradoks i vores erhverv, at I, der driver landbrug, bliver dygtigere, og erhvervet udvikler sig i en bedre retning for hvert år, der går, samtidig med, at der i nogle dele af pressen og i den danske offentlighed er en massiv kritik af vores erhverv. Det er svært at acceptere for mange af os, og jeg har derfor brugt meget tid på at deltage i den offentlige debat. Det har ikke været nemt, men i bestyrelsen fortsætter vi arbejdet. Det er dejligt at være i og omkring landbruget på Bornholm, og det skal det fortsætte med at være.”

Frederik Tolstrup takker medlemmerne for opbakningen til foreningen og håber på stor tilslutning til generalforsamlingen i Bornholms Landbrug & Fødevarer den 20. marts kl. 18 på Hotel Balka Strand.

For mere information:

No items found.

Kalender

Ingen kommende begivenheder er planlagt netop nu.
Læs seneste udgave

Nyt fra BLF

Vær fuldt opdateret på landbrugets udvikling, ny viden, kommende arrangementer og meget mere.

Søg på BLF.DK

Søg fx på viden, medarbejdere, projekter m.m.